Category Archives: Persian News

جشنواره فیلم عمار؛ از ‘حزب اللهی‌ها’ تا ‘عماریون غربی’

140110122435_ammarfestival_624x351_khamenei.ir

چهارمین دوره جشنواره فیلم عمار ۱۳ دی ماه طی مراسمی در سینما فلسطین آغاز به کار کرده است.

موضوعات مرتبط

به گفته برگزار کنندگان، فیلم های جشنواره هم اکنون در بیش از ۳۵۰۰ نقطه ایران از جمله در مدارس، مساجد، هیات ها، پادگان ها، پارک ها، زندانها و حتی “خانه های شهدا” در حال اکران است.

نادر طالب زاده، دبیر این جشنواره، در مراسم افتتاحیه نیاز به پیدایش این جشنواره در سینمای ایران را “مانند نیاز به ایجاد انقلاب اسلامی” در ایران خواند و هدف از آن را نه تنها اکران تعدادی فیلم، که تربیت و حمایت از فیلمسازان “حزب اللهی” که دغدغه “حفظ نظام” دارند دانست.

در مصاحبه های بسیاری از دست اندرکاران یا برندگان نه چندان شناخته شده این جشنواره در رسانه هایی مانند خبرگزاری فارس و رجا نیوز آنچه جلب نظر می کند تاختن آنها به سینمای ایران و لزوم تصرف آن توسط نیروهای “انقلابی” است.

فرج الله سلحشور، یکی از حامیان این جشنواره که بناست در مراسم اختتامیه این دوره مورد تقدیر نیز قرار گیرد، در حاشیه دوره سوم ضمن “طاغوتی” خواندن سینمای ایران، گفته بود تنها دلیل ماندگاری جشنواره فجر عدم وجود رقیب است و با ادامه به کار جشنواره عمار “خودبه‌خود جشنواره فجر در موضع ضعف قرار می‌گیرد”.

هیئت داوران این دوره

  • مجید شاه حسینی، استاد دانشگاه هنر و مدرس حوزه هنری
  • ابوالقاسم طالبی، کارگردان فیلم قلاده های طلا
  • ناصر هاشم زاده، فیلمنامه نویس
  • احمد نجفی، بازیگر، تهیه کننده سینما و مجری تلویزیون
  • جهانگیر الماسی، بازیگر

ایده مطرح کردن جشنواره ای که تنها چهارسال از عمر آن می گذرد – و از چهره های مطرح سینمای ایران کمتر در آن اثری دیده می شود- در مقابل کل بدنه سینمای ایران هر چند غریب و دور از ذهن به نظر می رسد اما مختص این چهره ها و این دوره از جشنواره عمار نیست.

“یوم الله” ۹ دی روی پرده سینما

جشنواره فیلم عمار چهار سال پیش و به مناسبت نخستین سالگرد آنچه برگزار کنندگانش “حماسه ۹ دی” و بسیاری دیگر صرفا یک راهپیمایی حکومتی می خوانند آغاز به کار کرد.

در بحبوحه درگیری سازمان سینمایی با خانه سینما و دستگیری تعدادی از مستندسازان ایرانی به اتهام ارتباط با “بیگانگان”، این جشنواره از همان ابتدا به عنوان بدیل و رقیبی “انقلابی” برای سینمای مستند ایران مطرح شد و هدف خود را گرفتن تریبون از دست دادن “روشنفکران” و دادن آن به دست “بچه حزب اللهی ها” خواند.

وحید جلیلی از بینانگذاران این جشنواره شکل گیری آن را چنین توضیح داده بود: “حزب اللهی های فعال در عرصه فرهنگی در سال ۸۹ و حول محور ۹دی فیلم هایی تولید کرده بودند که به رسم معمول در هیچ کجا پذیرفته نمی شد و در فضاهای هنری مرسوم نسبت به این فیلم ها دافعه وجود داشت. جشنواره عمار با اکران همین آثار که تعداشان از ۱۹- ۱۸اثر فراتر نمی رفت شکل گرفت. نام جشنواره نیز از بیانات مقام معظم رهبری در سال ۸۸ گرفته شد. نام متبرک حضرت عمار، شخصیتی که در صدر اسلام در زمینه جنگ روانی مشهور است.”

نوآوری های پرهزینه دولت دهم

جشنواره عمار که جواد شمقدری، رئیس سابق سازمان سینمایی، آن را ” رویش سینما پس از فتنه” نام می دهد، تنها جشنواره و جایزه‌‌ای نیست که در دولت دهم به راه افتاد:

جشنواره “افق نو” یکی دیگر از جشنواره های فیلم راه اندازی شده در سال های اخیر بود که با موضوع “ضدیت با اسرائیل” و با دبیری نادر طالب زاده، دبیر فعلی جشنواره عمار برگزار می شد و با صرف هزینه های کلان (۸۰۰ میلیون تومان تنها در سال ۹۱) تعداد بسیاری مهمان خارجی را به ایران دعوت می کرد – مهمانانی که برخی از آنها به گفته حسن قشقاوی معاون پارلمانی وزارت خارجه در دنیا به عنوان “نژادپرست” شناخته می شوند.

طی سخنرانی در همین کنفرانس بود که محمود احمدی نژاد ضمن حمله به اسرائیل، برای بار نخست وقوع هولوکاست را زیر سؤال برد و عکس العمل های بین المللی بسیاری را برانگیخت.

این جشنواره امسال با دستور وزارت امور خارجه و به موازات تلاش های دولت جدید برای برقراری رابطه دوستانه با غرب برگزار نشد، اتفاقی که اعتراضات گسترده رسانه ها و چهره های اصولگرا را در پی داشت.

نادر طالب زاده در مصاحبه ای با مشرق نیوز این جشنواره را “قوی‌ترین کنفرانس ضد صهیونیستی ایران” و تعطیلی آن را “فاجعه” خواند.

به این لیست می توان رویدادهایی مشابه مانند “جایزه سینمایی گفتمان انقلاب اسلامی” یا جایزه سیمرغ، جشنواره فیلم کوتاه پروانه های ایثار و کنفرانس سینمایی “هالیوودیسم” را نیز افزود که همگی با حمایت مدیریت سابق سازمان سینمایی و در چهارچوب های موضوعی مشخص راه اندازی و صاحب ردیف بودجه شده و به مدیریت سینمایی دولت جدید به ارث رسیده اند.

با توجه به اختلافات سینماگران مستقل با مدیریت سابق سازمان سینمایی در جریان حوادث پس از انتخابات که در ماجرای خانه سینما به اوج رسید، چندان عجیب نیست که به گفته دبیر این دوره جشنواره، شخص آیت الله خامنه ای در دیدار با “عماریون” بر ورود چهره های جدید و انقلابی یا “کادرسازی” در سینما تاکید ویژه ای کرده باشد.

در این دیدار که در حاشیه جشنواره سوم در پایان سال ۹۱ برگزار شد، دست اندرکاران و حامیان این جشنواره از جمله وحید جلیلی، مسعود ده نمکی، نادر طالب زاده، ابوالقاسم طالبی، مهدی نصیری و فرج الله سلحشور به همراه جمعی از شرکت کنندگان در جشنواره حاضر بودند.

در این جلسه آیت الله خامنه ای حضور در سینما را نوعی “جهاد” دانست و ” ورود افراد متدین و انقلابی و صاحب تخصص و تجربه” و “تربیت نیروهای جدید و کارآمد” را ضروری خواند.

او ضمن سیاسی خواندن ماهیت فیلم های هالیوود، به مفهوم جدایی هنر از سیاست تاخت و آن را “دروغ” خواند.

خبرگزاری فارس اندکی بعد از این دیدار به نقل از یکی از شرکت کنندگان این دیدار نوشت که رهبر انقلاب در این دیدار گفته است هرچند سینما و خصوصا سینمای داستانی “فضای نامناسبی” دارد و لازمه ورود به آن “از بین رفتن بعضی از اعتقادات” است، لازم است چهره های متدین با برتن کردن “جلیقه ضد گلوله و سپر تقوا” به آن وارد شوند.

سخنان داوود مرادیان نخستین دبیر جشنواره عمار نیز نشان از پیشبرد همین پروژه در سینما دارد: “تا همین سالهای اخیر جریان بچه حزب اللهی‌های ما ورود به سینما را یک قبح بزرگ می دانستند. خوشبختانه بعد از فتنه ۸۸ این قبح شکسته شد. حالا دیگر ورود به سینما معادل مطرب بازی و روشنفکربازی نیست.”

به گفته وی تنها یک سال پس از انتخابات، ۲۰ مستند “فوق العاده قوی” توسط “بچه های شهرستان ها” در مورد “فتنه” ساخته شده بود که در دور نخست جشنواره عمار به نمایش در آمد.

‘یزدان تفنگ ندارد’

یکی از این مستندها “یزدان تفنگ ندارد” ساخته حسین شمقدری بود که با حمایت پدرش جواد شمقدری به مرحله تولید رسید و برنده فانوس بلورین این جشنواره نیز شد. جواد شمقدری در مقابل انتقاد خبرنگار رجانیوز در مورد عدم حمایت وی از جشنواره عمار به گروه های سینمایی “آرمان” و “سفیر” که پسرش راه اندازی کرده اشاره می کند و ضمن تاکید بر حمایت از وی می گوید: ” فقط سختی کار این بود که او پسر من بود و من نباید به او کمک می‌کردم، در عین حال باید کمکش می‌کردم. حالا شما ببین باید با چه فرآیند پیچیده‌ای کمکش می‌کردم تا “یزدان تفنگ ندارد” ساخته شود و مورد حمایت قرار بگیرد. “

در دوره های بعدی کم کم پای سایر ژانرها از جمله انیمیشن و فیلم بلند و نیمه بلند داستانی نیز به این جشنواره باز شد، اما موضوع فیلم ها تغییر چندانی نکرد؛ “فتنه سال ۸۸”، ” بیداری اسلامی و جهانی”،” نقد درون گفتمانی”،” جنگ نرم” و “اقتصاد مقاومتی” از جمله سرفصل هایی هستند که فیلم های امسال در آنها می گنجند.

اکران در دورافتاده ترین نقاط

“”فتنه سال ۸۸”، ” بیداری اسلامی و جهانی”،” نقد درون گفتمانی”،” جنگ نرم” و “اقتصاد مقاومتی” از جمله سرفصل هایی است که فیلم های امسال در آنها می گنجد”

“مردمی” بودن و اکران در دور افتاده ترین نقاط ایران خصوصیاتی هستند که دست اندرکاران این جشنواره از همان ابتدا به عنوان برگ برنده این جشنواره بر آن تاکید داشته اند.

جواد شمقدری رئیس سابق سازمان سینمایی ایران در یکی از مصاحبه هایش با رجانیوز علیرغم اشاره اش به تصویب برگزاری این جشنواره در جلسه مدیران وزارت ارشاد، افزود از همان ابتدا به برگزارکنندگان آن گفته است: “قرار نیست ردّی از من یا دولت در این کار باشد. این کار باید کاملاً مردمی برگزار شود”.

عماریون غربی

حضور “عماریون غربی” یکی دیگر از نکاتی است که دبیر این دوره از جشنواره از آن با افتخار بسیار یاد می کند.

آقای طالب زاده عماریون غربی را کسانی معرفی می کند که “بدون اینکه مسلمان باشند از حقیقت دفاع می کنند و مجاهدت آنها در کار و زندگی روزمره آنها اثر کرده اما پا پس نکشیده اند.”

به گفته وی این “حافظان حقیقت” در خارج از ایران امسال با ۷۰۰ فیلم با موضوعاتی نظیر “مقاومت، بیداری اسلامی، جنایات آمریکا و همچنین موضوعات ضد صهیونیستی” در جشنواره حضور دارند.

به علاوه فیلم های این جشنواره در غزه نیز به نمایش گذاشته شده اند و به گزارش سایت جشنواره، اکران کنندگان فلسطینی قصد دارند مستندسازان فلسطینی را برای آموزش در دبیرخانه جشنواره عمار به ایران بفرستند.

ظاهرا حمایت های این دبیرخانه چنان موثر و کاراست که برخی از هنرجویان تازه وارد آن درست در بحرانی ترین سال های سینمای مستقل -به گفته نادر طالب زاده- موفق شده اند ظرف مدت کوتاهی ۵ یا ۶ فیلم بسازند.

علیرغم گستردگی اکران های داخلی و خارجی که جز با هماهنگی و حمایت نهادهای رسمی ممکن نیست، دبیر اجرایی جشنواره امسال، حامد بامروت نژاد، در یکی از نشست های مطبوعاتی خود مدعی شد هزینه های این جشنواره بر گردن مستند سازان و “مردم” مشتاق است.

وبسایت جشنواره در شرح اشتیاق مردم به فیلم های جشنواره عمار نوشت مردم روستای معزآباد فارس برای نمایش این فیلم ها در مسجد روستایشان اقدام به جمع آوری پول و خرید ویدئوپروژکتور نموده اند.

به گفته آقای بامروت نژاد، هرچند این جشنواره دارای ردیف بودجه تصویب شده در وزارت ارشاد است، هیچ نوع حمایتی از طرف سازمان سینمایی دولت جدید یا سایر نهادها از این جشنواره نشده است.

رئیس سازمان سینمایی حجت الله ایوبی که در افتتاحیه این جشنواره حاضر شده بود در پاسخ اعلام کرد تاکنون “درخواست مشخصی” در این مورد از وزارت ارشاد نشده و قول داد به این جشنواره کمک کند.

اختتامیه چهارمین جشنواره فیلم عمار شنبه ۲۱ دی ماه در سینما فلسطین برگزار خواهد شد.

کمبود گاز باعث افت فشار در بعضی مناطق ایران شده است

130917111702_iran_new_oil_minister_bijan_zanganeh_304x171_ap

وزیر نفت ایران از کمبود گاز خبر داده و منابع خبری گفته‌اند با وجود افت فشار در برخی مناطق، صادرات گاز به ترکیه قطع نشده است.

روز سه شنبه، ١٧ دی (٧ ژانویه)، واحد مرکزی خبر به نقل از بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، گزارش کرد که به دلیل کمبود گاز تولید در داخل، از استانداران خواسته است به مردم و ادارات دولتی توصیه کنند در مصرف گاز صرفه جویی به عمل آورند.
مطالب مرتبط

سفیر ایران: عاملان قتل کارگران ایرانی خط لوله گاز عراق دستگیر شدند
سازمان محیط‌زیست ایران خواستار واردات ‘بنزین استاندارد’ شد
ایران قرارداد کمک به ساخت خط لوله گاز به پاکستان را به حال تعلیق درآورد

لینک‌های مرتبط
موضوعات مرتبط

اقتصاد ایران

آقای زنگنه گفته است که در حال حاضر، ایران با کمبود روزانه ١٦٠ میلیون مترمکعب گاز مواجه است و به همین دلیل، گازرسانی به جایگاه‌های سی‌ان‌جی و کارخانه‌ها کاهش یافته تا گاز مورد نیاز مصرف کنندگان خانگی تامین شود.

به گفته وی، دلیل کمبود فعلی این است که قرار بود در سال جاری، شش فاز پارس جنوبی وارد مدار توزیع شود اما این برنامه تحقق نیافته است.

آقای زنگنه گفت که وزارت نفت تمامی تلاش خود را برا ی تکمیل فازهای پارس جنوبی به خرج می‌دهد اما در حال حاضر، برخی از واحدها مشکلاتی دارد و قادر به فعالیت در حد ظرفیت کامل نیست. وی افزود “فکر نمی‌کنم بتوان تا پایان سال کار چندانی در این زمینه انجام داد.”

وزیر نفت ابراز امیدواری کرده است که در سال آینده، اقداماتی برای خروج “از وضع بحرانی کنونی” صورت گیرد.

آقای زنگنه در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد که بنزینی که به کشور وارد شده از کیفیت لازم برخوردار است و ورود بنزین غیراستاندارد را تکذیب کرد.
ادامه صادرات به ترکیه
پارس جنوبی

تکمیل نشدن طرح‌های پارس جنوبی از جمله دلایل کمبود گاز بوده است

در مورد مشکل تامین گاز، خبرگزاری مهر گفته است که با وجود کمبود گاز، صادرات روزانه ٢٠ تا ٢٢ میلیون مترمکعب گاز به ترکیه همچنان ادامه دارد.

براساس این گزارش، کاهش دمای هوا در برخی استان‌های نیمه جنوبی ایران باعث شده است گازرسانی به صنایع بزرگ مانند کارخانه‌های سیمان، فولاد، نیروگاه‌ها و حتی برخی از واحدهای پتروشیمی بار دیگر محدود شود.

براساس این گزارش، میزان گاز مصرف کنندگان خانگی در روزهای اخیر به طور متوسط به ٤٥٠ تا ٤٨٠ میلیون مترمکعب در روز رسیده که یک رکورد جدید است.

مقامات شرکت ملی گاز در استان های مختلف تایید کرده‌اند که کمبود گاز باعث افت فشار شده و مقامات محلی از مردم خواسته‎‌‌اند در مصرف گاز صرفه جویی کنند.

بخشی از نیاز مصرف کنندگان ایرانی به گاز از طریق واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود و چند ماه پیش، گزارش شد که مقامات ایران و ترکمنستان بر سر صادرات گاز ترکمنستان به توافق رسیده‌اند. ظاهرا ترکمنستان در حال حاضر به صادرات گاز به ایران ادامه می‌دهد.

قرارداد خرید گاز از ترکمنستان در سال ١٩٩٧ بین ایران و آن کشور امضا شد و براساس آن، قرار شد ترکمنستان به مدت بیست و پنج سال روزانه بین ٢٣ تا ٢٥ میلیون متر مکعب گاز به ایران صادر کند اما در سال‌های اخیر، دولت ترکمنستان در چند مورد صدور گاز به ایران را قطع کرده است.

معمولا مقامات ترکمنستان مشکلات فنی را دلیل قطع گاز اعلام کرده‌اند اما ظاهرا علت اصلی، اختلاف بر سر بهای گاز صادراتی بوده است.

در گذشته هنگام بروز کمبود جدی گاز در ایران، گاه صدور گاز به ترکیه متوقف می شد اما مقامات ایرانی کوشیده اند با خودداری از اقدام مشابه، اعتماد مصرف کنندگان ترکیه را از دست ندهند.

ازمایش

131121054252_flags_nuclear_talks_1_304x171_mehr

پس از پایان دور اخیر مذاکرات کارشناسی ایران و کشورهای ۱+۵، دو طرف از نتایج آن ابراز رضایت کرده‌اند و گفته‌اند در این باره به توافقی رسیده‌اند که باید در پایتخت این کشورها تایید شود.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران، گفته است اختلافات فنی و سیاسی حل شده‌اند و “تصمیم‌گیری نهایی درباره راه‌حل مسائل باقی‌مانده” در پایتخت‌ها صورت می‌گیرد.
مطالب مرتبط

معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا مذاکره می‌کنند
افزایش حمایت از طرح تحریم‌های بیشتر علیه ایران در سنای آمریکا
دولت آمریکا برخی نمایندگان سنا را به تندروی علیه ایران متهم کرد

موضوعات مرتبط

پرونده هسته ای ایران

آقای عراقچی که سرپرستی هیئت تهران را در مذاکرات بر عهده داشت، گفته است نتیجه تا دو روز آینده اعلام می‌شود و پس از آن گام نخست اجرای توافق‌نامه ژنو برداشته خواهد شد.

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون نیز گفته است در این دور از گفت‌وگوها “درباره همه موضوعات مربوطه پیشرفت بسیار خوبی به دست آمد.”

این سخنگوی رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم مانند طرف ایرانی گفته است توافقات به‌دست‌آمده باید به تایید دولت‌های مذاکره‌کننده برسد.

روز پنج‌شنبه عباس عراقچی با وندی شرمن، همتای آمریکایی‌اش و هلگا اشمیت، معاون کاترین اشتون، نشستی سه‌جانبه داشتند.

آقای عراقچی و خانم شرمن جداگانه نیز با یکدیگر مذاکره کرده‌اند.

در هفته‌های گذشته مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ برای اجرای توافق ژنو در جریان بوده است.

توافق ژنو که از آن به عنوان “برنامه اقدام مشترک” یاد می‌شود، در پی مذاکرات ایران و شش قدرت جهانی شامل آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه و آلمان در ۳ آذر (۲۴ نوامبر) به دست آمد.

براساس متنی از این توافق که در رسانه‌ها منتشر شده، قرار شده ایران به مدت شش ماه بعضی از برنامه‌های اتمی خود را محدود و امکان بازرسی گسترده‌تر را فراهم کند و طرف مقابل نیز از وضع تحریم‌های جدید علیه جمهوری اسلامی خودداری ورزد و از فشار تحریم‌ها در بعضی زمینه‌ها بکاهد.

انتظار دو طرف این بوده که در این شش ماه، شرایط برای دستیابی به توافق بر سر حل و فصل دایمی پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی فراهم شود.
استقبال دولت آمریکا از توافقات

ایران می‌گوید هرگونه تحریم جدید به معنی ‘مرگ’ توافق ژنو خواهد بود

جن ساکی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفته که مذاکرات کارشناسی اخیر “پیشرفت خوبی” داشته است.

با این حال خانم ساکی تاکید کرده که گزارش‌ها درباره نهایی‌شدن این توافق‌ها، نادرست است.

توافق اولیه در ژنو، منتقدانی هم در تهران و هم در واشنگتن داشته است.

برخی از چهره‌های تندرو در این باره از دولت انتقاد کرده‌اند. با این حال رهبر جمهوری اسلامی در سخنان اخیر بار دیگر از مذاکرات حمایت کرده است.

در ایالات متحده گروهی از منتقدان سیاست باراک اوباما در قابل ایران، در سنا توانسته‌اند حمایت اکثریت سناتورها از طرح تشدید تحریم‌ها علیه ایران را جلب کنند.

تاکنون رسما ۵۹ سناتور از طرح “ایران عاری از سلاح اتمی” حمایت کرده‌اند که خواستار وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران در صورت عمل‌نکردن به توافق ژنو یا سرباز زدن از پذیرفتن یک توافق نهایی “قابل‌قبول” است.

پیش‌تر سخنگوی کاخ سفید گفته بود باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، چنین طرحی را وتو خواهد کرد.

در واکنش به افزایش حمایت‌ها از این طرح در سنا، دولت آمریکا به‌شدت علیه آن موضع گرفته است.

برنادت میهان، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده در بیانیه‌ای گفته است: “اگر برخی اعضای کنگره مایلند ایالات متحده به اقدام نظامی دست بزند، بهتر است در برابر مردم آمریکا صراحت لهجه به خرج دهند.”

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، پیش‌تر تاکید کرده بود که وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران در شرایط زمانی فعلی، تنها دو گزینه اقدام نظامی علیه ایران یا دست‌پیداکردن احتمالی تهران به سلاح هسته‌ای را پیش رو می‌گذارد.

اسرائیل و غرب به فعالیت‌های هسته‌ای ایران بدگمان هستند و درباره ابعاد نظامی احتمالی آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

ایران همواره این اتهام را رد کرده و گفته که صرفا در پی تولید برق و دیگر استفاده‌های صلح‌آمیز است